Czytanie i pisanie to nie bułka z masłem

Aby proces pisania przebiegał tak płynnie, jak to tylko możliwe, każde dziecko w momencie rozpoczęcia szkoły powinno mieć opanowane pewne umiejętności motoryczne, które w wieku szkolnym będzie doskonalić.

Grafomotoryka wymaga sporego wysiłku, ale istnieje wiele ćwiczeń, które pomagają pokonać trudności i opanować umiejętność pisania i rysowania.Dlatego warto jak najwcześniej dać dziecku narzędzia potrzebne do rozwinięcia umiejętności grafomotorycznych.

Parametry grafomotoryczne

Grafomotoryka to umiejętność pisania i rysowania. Dobre parametry grafomotoryczne wymagają pewnych umiejętności.

Są to:

– umiejętności motoryczne ręki dostosowane do wieku,

– zdolność naśladowania ruchów,

– wykonywanie ruchów precyzyjnych i sekwencyjnych,

– koordynacja ręka – oko,

– percepcja wzrokowa – umiejętność rozpoznawania kształtów i rozróżniania ich,

– sprawność manualna,

– odpowiednia regulacja napięcia ciała,

– umiejętność siedzenia prosto przy stole przez jakiś czas (uwaga i koncentracja).

Rozwój sprawności manualnej

Ponieważ umiejętności grafomotoryczne definiuje się jako składające się z integracji oraz koordynacji percepcji i zdolności motorycznych, nic dziwnego, że dzieci potrzebują dużo czasu, aby nabyć te umiejętności.

W pierwszych miesiącach życia dzieci nie zwracają uwagi na swoje ręce. Opanowanie trzymania przedmiotu kciukiem i palcem wskazującym zajmuje średnio około 9 miesięcy.

Z biegiem czasu dzieci zaczynają odkrywać coraz więcej rzeczy palcami. Potrafią zbudować małą wieżę, jedzą widelcem i próbują malować.

Nawet jeśli jest to początkowo tylko bazgroły i nie można jeszcze rozpoznać wyraźnych kształtów, z czasem kształty stają się coraz bardziej realistyczne.

Trudno jest określić widełki czasowe dla poszczególnych etapów rozwoju sprawności manualnej ponieważ każde dziecko ma swoje własne tempo i warunki, w których się rozwija.Więcej informacji znajdziesz tutaj.