Audiobooki dla dzieci

Dzieci zazwyczaj chętnie oglądają bajki lub słuchają opowieści, gdy chcą wprawić się w dobry nastrój lub potrzebują zabawy i rozrywki. O ile nadmiar telewizji nie jest wskazany, to słuchanie książek w wersji audio ma wiele zalet i jest bardzo pożyteczne.

Słuchanie audiobooków a rozwój mowy

Jeśli dzieci lubią słuchać audiobooków, może to mieć pozytywny wpływ na ich rozwój językowy. Efekty dźwiękowe, hałas w tle, muzyka lub zmieniające się głosy kierują uwagę dzieci w taki sposób, aby lepiej przyswajały i przetwarzały język. Przede wszystkim ta forma słuchania sprzyja rozwojowi ich słownictwa. Środki słuchowe pobudzają również wyobraźnię i mogą pomóc dzieciom w nauce „prawidłowego” słuchania i koncentracji. W ten sposób ćwiczą jednocześnie odbieranie i rozumienie znaczenia tego, co usłyszały.

Jakie książki są odpowiednie do słuchania?

Wybierając audiobooki dla dzieci, ważne jest, aby upewnić się, że są one odpowiednie dla dzieci i dostosowane do ich wieku. Ponieważ dzieci inaczej słuchają niż dorośli. Młodsze dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, dostrzegają tylko fragmenty fabularne słuchowiska, które są dla nich zrozumiałe i ważne w określonej sytuacji życiowej. Tylko starsze dzieci potrafią dobrze zrozumieć i odtworzyć fabułę dłuższych słuchowisk, a także wcielić się w role różnych postaci i wnikliwie ocenić opowiadaną historię. Ponadto słuchowiska mogą być przerażające lub niepokojące, jeśli nie są odpowiednie dla ich wieku.